okładka książki Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi

Gdyby zapytać ludzi interesujących się literaturą motywacyjną lub rozwijających się w biznesie, czy mogliby polecić książkę, która jest najlepsza, jeśli chodzi o kontakty międzyludzkie, niewątpliwie podaliby tytuł “Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi” Dale’a Carnegie. Sukces tej książki opiera się na tym, że osoba, która ją przeczyta, jest tak zafascynowana, że poleca ją kolejnym dziesięciu.

Wielu z nas ma problemy w utrzymaniu dobrych kontaktów z bliskimi nam osobami, z ludźmi w naszym towarzystwie czy w tworzeniu udanych relacji biznesowych. Bez względu na wiek można pewne braki nadrobić i zdobyć nowe umiejętności.

Książka „Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi” w bardzo prosty sposób przekazuje zasady budowania zdrowych relacji. Sprzedana już w ponad 13 milionach egzemplarzy i przetłumaczona na 37 języków świata, doczekała się wielokrotnego wznawiania i ostatecznie została uwspółcześniona, by zaspokajać dzisiejsze potrzeby.

Od czego zależy 85% naszego szczęścia?

Obejrzyj krótki filmik z polskimi napisami, na którym występuje Brian Tracy. Powie Ci on coś, co wiedzą już szczęśliwi ludzie, którzy osiągnęli w życiu sukces. Posłuchaj:

Skąd pomysł na napisanie tej książki?

Publikacja “Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi” po raz pierwszy ukazała się w 1939 roku, lecz w istocie jej historia sięga roku 1922. Z początkiem lat 20. XX wieku wyszedł na światło dzienne i wreszcie został nazwany jeden z głównych problemów tkwiących w dotychczasowych programach nauczania. Świat biznesu, choć doskonale przygotowany do wykonywania swoich zadań, nie mógł w pełni korzystać ze swoich możliwośći, gdyż brakowało w nim podstawowej wiedzy z zakresu stosunków międzyludzkich.

Carnegie, jeden z ówczesnych wykładowców kursów dla ludzi interesu, w odpowiedzi na te braki w wykształceniu przygotował krótkie wystąpienie pt. “Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi”, które z czasem rozrosło się do pełnowymiarowego wykładu, by w kolejnych etapach, po latach badań, poszukiwań  i  doświadczeń stać się książką – podręcznikiem o tym samym tytule. Dzieło Dale’a Carnegie jest  więc  publikacją  „uczącą  się” – zarówno w okresie powstawania, jak i bezpośrednio po wejściu na rynek, gdyż autor przez lata wprowadzał do swego  dzieła  niezbędne,  uwarunkowane zmianami społeczno-gospodarczymi i doświadczeniem życiowym poprawki.

Książka ułatwia bycie człowiekiem nietuzinkowym

Jak mówi sam tytuł, książka składa się z dwóch zasadniczych zagadnień (choć zawiera w sobie cztery części). Pierwszy blok tematyczny poświęcony jest przyjaźni, zasadom zdrowej i obustronnie ubogacającej relacji. Zasady są przeważnie znane, a wręcz oczywiste. Są jednak w mistrzowski sposób sformułowane, co ułatwia ich zapamiętanie i urzeczywistnianie.

Druga część dotyczy zjednywania sobie ludzi – chodzi w niej głównie o kontakty w pracy. Niełatwo być podwładnym i niełatwo dowodzić grupą ludzi. Jak nie być zbyt uczciwym i jednocześnie nie być tyranem? Jak łagodzić konflikty? Jak radzić sobie ze skargami?

Książka ułatwia bycie człowiekiem nietuzinkowym, zyskanie popularności. Uczy też bycia dobrym mówcą – co jest cechą coraz bardziej pożądaną. Treść ukazuje wartość uczciwości i rzetelności w pracy przy jednocześnie dużej wydajności i efektywności.

Autor zadbał, aby przykłady były proste, trafiające i uchwycające istotę problemu. Na końcu każdego podrozdziału umieszczona jest zasada wyprowadzona właśnie z konkretnego przykładu. Na końcu książki wszystkie zasady są powtórzone razem. Nie są to treści wydumane przy biurku, ale sprawdzone w życiu.

Warto zajrzeć i sprawdzić, czy aby na pewno mi taka książka nie jest potrzebna.

Maciej Zacharek (recenzja pochodzi z serwisu Tolle.pl)

Wielki sekret udanych kontaktów z ludźmi

 

Jak zdobyć przyjaciół

Przeczytaj fragment książki:

2. WIELKI SEKRET KONTAKTÓW Z LUDŹMI

Jest tylko jeden sposób pod słońcem, aby sprawić, by ktoś coś zrobił. Czy kiedykolwiek zadałeś sobie trud, żeby się nad tym zastanowić? Tak, tylko jeden sposób. Trzeba sprawić, aby ten ktoś chciał to zrobić. Pamiętaj: nie ma żadnego innego sposobu. Oczywiście możesz sprawić, by ktoś zechciał oddać ci swój zegarek, wciskając mu między żebra lufę pistoletu. Tak długo, jak masz na nich oko, możesz być pewien, że ludzie, których zatrudniasz, pracują — pod groźbą zwolnienia. Możesz zmusić dziecko, by robiło to, czego chcesz, uciekając się do pasa i pogróżek. Jednak wszystkie te metody przyniosą niepożądane skutki. Jedyny sposób, w jaki ja mogę sprawić, byś ty coś zrobił, to ofiarowanie ci tego, co chcesz otrzymać.

Czego więc chcesz? Zygmunt Freud powiedział, że wszystko, co robimy, wynika albo z pobudek seksualnych, albo z chęci bycia wielkim.

John Dewey, jeden z największych filozofów Ameryki, ujął to trochę inaczej. Otóż dr Dewey powiedział, że ukrytym motorem ludzkiej natury jest  „żądza bycia ważnym“. Zapamiętaj te słowa: „żądza bycia ważnym”. To wielkie słowa. Przeczytasz je jeszcze wiele razy w tej książce. Czego więc chcesz? Niezbyt wiele, ale tej garstki, na której ci zależy, będziesz pożądać z nieprawdopodobna konsekwencją.

Oto rzeczy, których chce większość ludzi:

  • Zdrowie i utrzymanie życia
  • Jedzenie
  • Sen
  • Pieniądze i to, co można za nie kupić
  • Zbawienie
  • Zadowolenie seksualne
  • Powodzenie własnych dzieci
  • Poczucie ważności

 

Najgłębiej zakorzenione w naturze ludzkiej jest pożądanie, by być docenianym

Wszystkie z tych potrzeb są zwykle zaspokajane — wszystkie prócz ostatniej. Jedno pragnienie, niemal tak silne i niepokonane jak potrzeba jedzenia i snu, bardzo rzadko zostaje spełnione. Freud nazwał je „chęcią bycia wielkim”, Dewey zaś „żądzą bycia ważnym”.

Lincoln rozpoczął kiedyś list słowami: „Każdy lubi, gdy prawić mu komplementy”. William James powiedział: „Najgłębiej zakorzenione w naturze ludzkiej jest pożądanie, by być docenianym”. Zauważmy, że nie mówił o „chęci”, „tęsknocie” lub „pragnieniu”. Użył słowa „pożądanie”.

Oto jest ten niszczący i niepowstrzymany ludzki głód; ci nieliczni, którzy ów głód zaspokoją, będą mieć wszystkich ludzi w ręku, a po śmierci „opłakiwać ich będzie i żałować nawet grabarz”.

Żądza poczucia ważności jest jedną z głównych cech odróżniających nas od zwierząt.

Na koniec, poznaj opinię czytelnika na temat tej książki:
 

autor: zlotemysli.pl